HAKKIMIZDA

ÖĞRETMEN HÜSEYİN HÜSNÜ TEKIŞIK EĞİTİM ARAŞTIRMA GELİŞTİRME VAKFI

KİTAPLAR HAYATIM OLDU...

Hüseyin Hüsnü Tekışık, 70'den fazla öğretmen meslek kitabı ve okul kitabı yazdı.

Bu kitapları ile Milli eğitimden kazandığını yine milli eğitime vermek için 1980 yılında "Her İlde Bir Okul" kampanyasını başlattı. İlk olarak 1981'de Ankara'da yaptırdığı okulu, Ulu Önder Atatürk'ün doğumunun 100. yılında ilk defa kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde "Emekli Bir Öğretmenin Atatürk Yılı Armağanı" olarak milli eğitime bağışladı.

Tekışık, 1998 yılına kadar milli eğitime hizmet amacıyla Hakkari,Van, Siirt, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Samsun, Amasya, Ankara, Aksaray, İçel ve Edirne illerinde 12 okul,1 Kültür Merkezi, 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Rehberlik ve Araştırma Merkezi yaptırdı.

Hüseyin Hüsnü Tekışık 1997 yılında Ankara'da yaptırdığı 16 derslikli okulu sekiz yıllık zorunlu ilköğretime destek olarak milli eğitime bağışladı. Ankara Valiliği ile yaptığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan 21.5.1996 tarihli protokole dayanarak bu okul binasının son katında "Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık Eğitim Araştırma- Geliştirme Vakfı'nı kurdu. Merkezde bulunan kütüphane, Hüseyin Hüsnü Tekışık'ın eğitim hayatına başladığı günden itibaren biraraya getirdiği binlerce kitaptan oluşmaktadır. Bu kütüphaneden her yaştaki öğrenciler faydalanabilecektir. Eğitim Araştırma geliştirme Merkezi'nin diğer bir bölümü olan "Eğitime Hizmet Müzesi" Hüseyin Hüsnü Tekışık'ın yaşamından kesitlerin, bu güne kadar almış olduğu ödüllerin bulunduğu bir bölümdür. Bu merkezde Türk milli eğitiminin sorunlarının tartışılacağı, çözüm önerilerinin ortaya konulacağı toplantılar düzenlenecek, araştırmalar ve yayınlar yapılacaktır.

16 Mart 1998 'de Hüseyin Hüsnü Tekışık Eğitim Araştırma Geliştirme Merkezi olarak faaliyete geçen Merkez 29.6.2000 E:2000/328, K:2000/374 sayılı 24. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı ile Vakıf haline gelmiştir.

TC Resmi Gazetesi 12.8.2000-24138 sayfa 88 yayınlanmıştır.

Hakkımızda